Zorunlu Staj(Yaz stajı) ve Evrakları

ZORUNLU STAJLAR HAKKINDA;

Öğrencilerimizin bölümlerine göre zorunlu stajları bulunmakta ve mezun olabilmeleri için zorunlu stajlarını tamamlamaları gerekmektedir.

Zorunlu stajlarda öğrenciler staj defteri doldurmaları gerekmektedir. Staj defterleri, öğrencilerimiz tarafından danışman hocalarına teslim edilmelidir.

Resmi tatil, Dini/Milli bayramlar staj günü olarak sayılmamaktadır. Öğrencilerimiz bunlara dikkat ederek staj başlama-bitiş tarihlerini belirlemelilerdir.

Zorunlu stajlarda fakülte/yüksekokul staj yönergelerine göre belirlenen süre boyunca ‘’ İş Kazası ve Meslek Hastalıkları’’ sigortası okulumuz tarafından karşılanmaktadır.

Zorunlu stajda öğrencilerimiz kendileri staj yeri ayarlamaktadırlar. Zorunlu staj yeri arayışında olan öğrencilerimiz https://kariyer.uskudar.edu.tr/kategori/staj-duyurulari  sayfamızı takip edebilirler. Ayrıca birimimize ulaşan staj ilanları Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek okulu sekreterliği ile diğer fakülte sekreterliklerine duyurulması için ulaştırılmaktadır.

Cumhurbaşkanlığı Staj Seferbirliği kapsamında kariyer kapısı üzerinden başvuruda bulunup kabul alan öğrencilerimiz stajlarına başlamadan önce ilgili işverenden “Staja Kabul Belgesi” almalı ve bu belgeyi Kariyer Merkezi Direktörlüğümüze sigorta işlemlerinin yapılabilmesi için teslim etmelidir. Bakanlıklar vb. kimi kamu kurumları stajyerlerine tek tek belge vermek yerine staja kabul ettiği adaylara ilişkin bilgileri EBYS üzerinden üniversite yönetimleri ile paylaşabilmektedir. Bu durumda öğrencilerimizin isimlerinin üniversitemize ulaştığının teyidini almaları önerilmektedir.

ZORUNLU STAJ BAŞVURU SÜREÇLERİ

Zorunlu Staja Başlama ve Bitirme Süreci 

Öğrencilerimiz zorunlu stajlarına başladıklarında web sitemizde ya da bölümlerinin web sitelerinde yer alan yaz staj defterlerini doldururlar.

Öğrencilerimiz staj defterini doldurma ile ilgili sorularını danışman hocalarına sorabilirler.

Öğrencilerimiz zorunlu stajlarını tamamladığında, danışman hocalarının belirlediği tarihte staj defterlerini danışman hocalarına teslim ederler.

Zorunlu stajlarında geçtikleri-kaldıkları ya da mezuniyet durumu süreçlerini danışman hocaları ya da Öğrenci İşlerinden öğrenebilirler.

Sigorta Belgesi Hakkında 

Zorunlu staj yapacak olan her öğrencimizin ‘’İş Kazası Ve Meslek Hastalıkları’’ sigortası okulumuz tarafından karşılanmaktadır.

Öğrencilerimizin sigorta evrakları @st.uskudar.edu.tr mail adreslerine uygulamaya çıkmadan 1 iş günü öncesinde gönderilmektedir. Öğrencilerimiz bu evraka E-Devlet üzerinden ‘’4A işe giriş-çıkış bildirgesi’’ ekranından da ulaşabilirler.

Zorunlu stajından önce alan uygulamasını ya da okula bildirerek gönüllü stajını yapmış öğrencilerimizin sigorta başlangıçları eski tarihli olarak gözükmektedir. Öğrencilerimizin bu sigorta evrakları geçerli olmaktadır.

ZORUNLU STAJ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR
Zorunlu Staj Formu

Fakülte ya da Yüksekokul Staj Defterleri 

Üsküdar Üniversitesi Sözleşmesi (Kurumların isteme durumuna göre verilebilir)